Siła jest matką

Mówi się, że siła jest matką, że kształtowanie tej cechy motorycznej jest najważniejsze bez względu na to co trenujemy. Czy faktycznie tak jest? Czy wszyscy powinniśmy trenować siłowo?

Mogło by się wydawać, że jeśli trenuję bieganie czy jazdę na rowerze to trening siłowy nie jest mi potrzebny – bo niby po co? Najczęściej trening siłowy kojarzy nam się z dźwiganiem ciężarów na siłowni i traktujemy go jako osobną dyscyplinę tzn. że jest to dla tych co trenują tylko ze sztangą.

Nie jest to jednak do końca prawdą. Kształtowanie siły potrzebne jest nie tylko dla ludzi, którzy chcą dźwigać coraz więcej, ale również dla tych co chcą biegać szybciej, bić mocniej, jeździć dłużej itd.

Dodatkowo trening siłowy poprzez to, że wzmacnia nam mięśnie, zabezpiecza je przed urazami co jest bardzo istotne w każdej dyscyplinie sportu. Silne mięśnie, właściwie reagujące na zadaną im pracę, zabezpieczają ruch tak aby w jego trakcie nie stało się nic niepożądanego. Zabezpieczamy w ten sposób, stawy, więzadła, ścięgna oraz same mięśnie przed bólem i uszkodzeniami.

Dlatego trening siłowy przekłada się nie tylko na lepsze wyniki w uprawianej przez nas dyscyplinie, ale również na to, aby można było spokojnie uprawiać jakiś sport z mniejszym ryzykiem wystąpienia urazów.

Czy to znaczy, że każdy musi dźwigać duże ciężary?

Niekoniecznie

Jeśli nie mamy dostępu do siłowni, nie chce nam się na nią chodzić, wolimy trenować na powietrzu – można z powodzeniem trenować przy użyciu własnego ciężaru. Nie chodzi tutaj już o to, aby z treningu na trening dokładać talerze na sztangę.

Jeśli lubisz biegać i to jest Twoja pasja to nie przestawisz się teraz na dźwiganie ciężarów. Chodzi tutaj o dodanie 1-2 jednostek treningowych z nastawieniem na budowanie siły lub wytrzymałości siłowej. Możesz też dodać do swojego treningu na jego zakończenie trochę ćwiczeń z własnym ciężarem czy gumami oporowymi.

Jeśli biegasz tylko w okresie wiosennoletnim to poświęć czas w zimę na odpowiednie wzmocnienie ciała poprzez trening siłowy. Dzięki temu nie wypadniesz z rytmu treningowego, a powrót do biegania na wiosnę będzie dużo łatwiejszy i bezpieczniejszy dla Twojego ciała. Jeśli miałeś sytuację, w której po przebiegnięciu krótkiego odcinka bolały Cię kolana czy plecy – może to być skutek słabych mięśni, które nie dają sobie rady.

Trening siłowy w sztukach walki

W sztukach walki trening siłowy jest niezwykle ważny. Często myślimy tylko o budowaniu techniki, aby dobrze kopać czy uderzać. Jednak bez mocnych mięśni ciężko będzie nam wygenerować właściwą siłę uderzenia, nie mówiąc już o przepchnięciu rywala itd.

Dodatkowo każde uderzenie to ruch szarpany, dynamiczny. Jeśli nasze mięśnie nie są wystarczająco mocne, to nie będą w stanie właściwe zabezpieczać tych ruchów przez co zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe.

Trening siłowy jako utrzymanie właściwego balansu mięśniowego

Dodatkową zaletą właściwie poprowadzonego treningu siłowego jest przywrócenie odpowiedniego balansu mięśniowego. Jeśli np.w naszym codziennym treningu mocno pracują nam mięśnie czworogłowe uda, to w treningu siłowym powinniśmy skupić się mocno na wzmocnieniu grupy kulszowo goleniowej.

W ten sposób wyrównujemy proporcje siły mięśni oraz przywracamy ich odpowiednie napięcie. Nadmierne trenowanie tylko jednej strony może prowadzić w dłuższej perspektywie do dolegliwości bólowych a nawet poważniejszych urazów.

Trening siłowy wykorzystywany jest również w terapii leczenia dolegliwości bólowych u osób, które nie trenują. Ból często pojawia się, gdyż nasze mięśnie są tak słabe, że nie są w stanie wykonywać czynności dnia codziennego. Może też być tak, że wykonując daną czynność ciągle wzmacniamy jedną grupę mięśni które są mocne, a pozostałe są bardzo słabe przez co zaczynają boleć.

Podsumowując

Tak, trening siłowy powinien wykonywać każdy, chociaż dla wielu osób może wyglądać zupełnie inaczej. Inny będzie dla osoby uprawiającej sztuki walki, inny dla kogoś kto biega, inny dla tych co są mocno zaangażowani w trening i trenują dużo, a inny dla tych co ruszają się jedynie rekreacyjnie. Również zupełnie inne będzie podejście dla osób nie trenujących na co dzień nic, ale cierpią na różne dolegliwości bólowe.

Ważne też jest to, aby trening siłowy był właściwie zaplanowany i wdrożony. Jeśli nie masz pomysłu jak to zrobić, nigdy nie trenowałeś siłowo albo po prostu nie chcesz zastanawiać się jakie ćwiczenia robić, aby osiągnąć swój cel – odezwij się do mnie. Z chęcią pomogę Ci w tym procesie.