Efekty treningu
Idąc na dowolne zajęcia chcemy osiągnąć jakiś konkretny efekt. Idziemy na siłownię, chcemy zbudować większą siłę, wytrzymałość, lepszą sylwetkę, lepiej się poczuć.
Powiedzmy, że umawiamy się na trening z trenerem, który ustala dla nas plan treningowy nastawiony na zrealizowanie naszego konkretnego celu.
Zaczynamy ćwiczenia od ciężarów, które są dopasowane do naszych możliwości tak aby nie narazić się na ryzyko wystąpienia kontuzji. Po pewnym czasie, gdy minie proces adaptacji, zaczynamy zwiększać obciążenia, zmieniać ćwiczenia na bardziej wymagające itd.
Gdy idziemy pierwszego dnia na trening sztuk walki, również nie zaczynamy od razu od rękawic i sparingów. Jeśli są to zajęcia indywidualne to zaczynamy od nauki podstaw, pozycji, poruszania się, uderzeń, bloków, ćwiczeń wytrzymałościowo siłowych itd.
Jeśli idziemy na zajęcia grupowe to musimy trochę dopasować się do planu treningowego ułożonego dla grupy i etapu na jakim grupa się znajduje. Jednak tutaj też powinno ułożyć się rozsądnie trening dla takiej osoby aby powoli wchodziła do grupy, mogła się w niej odnaleźć i uczyć trochę z grupą i trochę indywidualnie.
Podałem te przykłady gdyż wydają się rozsądne – zaczynam się czegoś uczyć więc startuję z poziomu 0 i idę powoli w górę. Jedni będą iść szybciej, inni wolniej, ale każdy przechodzi ten sam etap progresji treningowej.
W treningu terapeutycznym, rehabilitacji, fizjoterapii jest dokładnie tak samo!
Magiczne ćwiczenia
Niestety tutaj często oczekujemy efektu tu i teraz – boli mnie i chcę otrzymać złoty środek na mój problem. Często słyszę w takich przypadkach:
„Pokaż mi najlepsze ćwiczenie na….” i tu możemy dodać rozciąganie, ból pleców, barków, kolana itd.
Tylko, że nie ma czegoś takiego jak złoty środek dla wszystkich – najlepsze ćwiczenie na ból pleców dla wszystkich. Każdy z nas jest trochę inny, może prowadzić inny tryb życia, będzie miał inną przyczynę występowania bólu czy też będzie inaczej reagował na te same ćwiczenia.
Złotym środkiem tutaj może być konsekwencja w dążeniu do celu i realizowanie określonego planu.
Odpowiedni plan działania w terapii ruchem
Co więc tutaj jest ważne?
- indywidualne podejście
- sprawdzenie przyczyn występowania bólu, zrobienie odpowiedniego wywiadu
- ułożenie odpowiednich ćwiczeń
- praca domowa! ( trening raz w tygodniu z terapeutą nie zawsze przyniesie efekt – a nawet jeśli to będzie on dużo wolniejszy niż jak włożymy swoją pracę w domu )
- odpowiedni progres treningu – dołożenie obciążeń, zmiana ćwiczeń, odpowiednie bodźcowanie tkanek
- obserwowanie jak zachowuje się klient i jak reaguje na ćwiczenia aby wiedzieć kiedy zrobić progres a czasami regres ćwiczeń czy też zmienić je na łatwiejsze technicznie
- obserwowanie co się dzieje w innych miejscach ciała – nie zawsze ból np.kolana oznacza, że przyczyna tkwi w stawie kolanowym
- pilnowanie poprawności wykonywanych ćwiczeń
TERAPIA RUCHEM JEST WIĘC PROCESEM A NIE MAGICZNĄ RECEPTĄ, KTÓRĄ DA SIĘ NAPRAWIĆ WSZYSTKO NA JEDNYM CZY DWÓCH TRENINGACH
Jak długo może taki proces trwać? Niestety nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Składa się na to:
- przyczyna występowania urazu/bólu
- jak długo to trwa
- środowisko w którym funkcjonujemy
- stopień naszej aktywności fizycznej i jej rodzaj
- jak pracujemy i jak spędzamy wolny czas
- sen
- dieta
- psychika
- urazy
…..i jeszcze wiele innych.
Musimy więc zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli borykamy się z bólem pleców od dłuższego czasu to najpewniej nie naprawimy tego na jednej wizycie
Podsumowanie
Aby więc terapia była skuteczna trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaufać procesowi!
Pytaj i rozmawiaj ze swoim trenerem jeśli masz wątpliwości. Informuj o swoich odczuciach odnośnie treningu – jeśli czujesz, że coś jest nie tak albo, że czujesz się bardzo dobrze.
Nie przerywaj terapii zbyt wcześnie a po jej zakończeniu zmień nawyki i wprowadź regularny trening do swojego życia aby ból nie powrócił.
Jeśli nie wiesz jak się za to wszystko zabrać, od czego zacząć, jak trenować aby pozbyć się bólu, aby nabrać sprawności czy też wrócić do uprawiania sportu po urazie – zapraszam do kontaktu. Pomogę Ci przejść przez ten proces 😉